Samodzielna naprawa parkietu lakierowanego

Podłogi, na których położony jest parkiet, są ponadczasowe. Prezentują się dobrze w każdym wnętrzu, bez względu na to, jaki styl w nim dominuje. Od czasu do czasu należy przeprowadzić renowację podłogi, a także naprawić ewentualne uszkodzenia.

Cyklinowanie podłogi

Należy je wykonać w przypadku zniszczenia podłogi, a także, gdy ulegnie ona naturalnemu wytarciu. Zdarza się, że rysy w parkiecie są głębokie, dlatego konieczne jest zeszlifowanie warstwy lakieru i uzupełnienie ubytków w drewnie. Ważny jest materiał, z którego został wykonany parkiet. Niektóre drewna są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Zalicza się do nich jesion. Jeśli ma się wybór, to właśnie na ten gatunek drzewa powinno się postawić. Nawet jeśli nie mają głębokich uszkodzeń w drewnie, to i tak raz na kilkanaście lat należy wykonać cyklinowanie. Lakier ulega wytarciu i po starciu starej warstwy należy położyć nową.

Naprawa bez cykliniarki

Naprawa parkietu lakierowanego możliwa jest także bez użycia cykliniarki, ale tylko wtedy, gdy uszkodzenia nie są głębokie. Jeśli ryski są niewielkie, można użyć specjalnego korektora dostępnego w różnych kolorach. Jeśli natomiast rysy są głębsze, stosuje się szpachlę woskową. Jej paleta barw także zaskakuje. Z pewnością każdy dobierze taki kolor, jaki jest mu potrzebny, żeby móc samodzielnie dokonać drobnych poprawek w strukturze drewna.

Warto skorzystać z ogólnodostępnych metod i spróbować samodzielnie naprawić parkiet. Jeśli działania te nie przyniosą oczekiwanego efektu, wtedy pora użyć cięższego działa, czyli cykliniarki.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*