Ocieplenie domu – o czym pamiętać?

Właściciele wolno stojących domów mają znacznie więcej swobody niż mieszkańcy bloków, jednak muszą się też zmagać z większymi wydatkami. Dotyczy to szczególnie mieszkańców starszych domów, które nie są prawidłowo ocieplone i generują ogromne rachunki za ogrzewanie. Na szczęście obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby dobrze ocieplić dom i tym samym zmniejszyć wydatki.

Przede wszystkim dach

Na początku renowacji każdego budynku wymieniany jest dach, w końcu to on jest narażony na najwięcej szkód. Również za jego pośrednictwem ucieka najwięcej ciepła, dlatego ocieplenie poddasza powinno być pierwszą czynnością, jaką wykonamy. Obecnie najczęściej w tym celu wykorzystywana jest wełna skalna, która doskonale izoluje pomieszczenie, nie dopuszczając do utraty zbyt dużej ilości ciepła. Aby ocieplić dach z pomocą wełny, na początku trzeba dostać się do jego szkieletu, to właśnie tam zostanie ona umieszczona. Po dokładnym zabezpieczeniu wełny należy zakryć ją od wewnątrz, np. z pomocą regipsów i pomalować.

Okna i ściany

Kiedy już mamy za sobą ocieplenie poddasza, powinniśmy zastanowić się nad wymianą okien, oczywiście jeśli nie robiliśmy tego w niedalekiej przeszłości. Stare, drewniane okna są szalenie nieszczelne, mimo, że przeważnie zaopatrzone są w dwie pary skrzydeł. W celu doskonałej izolacji domu warto zainwestować w okna PCV, które mimo stosunkowo niskiej ceny są długowieczne i bardzo estetyczne. Jeśli dysponujemy większymi środkami, możemy zawsze zakupić okna drewniane, które również izolują dobrze, ale są znacznie ładniejsze. Na koniec pozostaje nam tylko ocieplenie ścian. W przypadku prostego domu, pozbawionego zdobień na elewacji, możemy wykorzystać specjalne panele. Montowane są one na ścianach zewnętrznych domu, a przestrzeń między panelem a elewacją wypełnia się wełna skalną. Panele dostępne są w wielu interesujących kształtach oraz kolorach, prezentują się szalenie estetycznie, dlatego warto w nie zainwestować. Można też ogrzać dom od wewnątrz, z pomocą specjalnych paneli.

rockwool

Leave a comment

Your email address will not be published.


*